Každý člověk může být svobodný.....
Free life
Svobodný život - jsou webové stránky věnované metodám, které mohou lidem pomoci žít svobodný život. Každý člověk je "svobodná duše", která má právo žít svůj život podle své přirozenosti. Každá lidská bytost je jedinečná a nemusí se nechat "zavřít do škatulky" navyklých dogmat či vzorců. Prvním krokem ke svobodnému životu je poznání sebe sama. K tomu nám může pomoci Astrologie, která umožňuje skutečně do hloubky prozkoumat vlastní povahu a schopnosti. Po poznání toho, co, je naším "životním plánem", můžeme přistoupit k přeměně toho, co nás omezuje- mentálních vzorců, různých bloků a převzatých rodových vzorců. Transformačních posunů můžeme dosáhnout pomocí meditace, neurolingvistického programování, šamanských praktik či imaginace. A po poznání sebe sama, po odbourání blokací může člověk jít "za svůj životní plán" a tvořit "nový životní plán".
Nejsilnějším pomocníkem na cestě transformace je LÁSKA - pokud se napojíme na vesmírný zdroj lásky, pochopíme, že všichni jsme jedním. Na určité rovině jsme všichni propojeni- nejen člověk s člověkem, ale i se zvířetem, rostlinou...pochopíme, že to, co činíme druhým, činíme sobě. Dalším silným "spojencem" je PŘÍRODA- napojením se na přírodní cykly můžeme výrazným způsobem zlepšit vlastní život. Současný uspěchaný a vystresovaný způsob žití přetěžuje naše tělo i duši. Je třeba učit se znovu vnímat způsob, kterým k nám příroda promlouvá.
borotín.jpg
borotín 2.jpg
DSCN4213.JPG
Chorvatsko.jpg
Divo.Š.jpg
"odnož" stránek na fb
mé fb stránky o astrologii
Můžete se připojit ke kolektivní dálkové meditaci- Meditace na pomoc deštným pralesům nejen v Amazonii, ale i v Indonésii- Amazonský deštný prales je nazýván "plícemi světa". O tyto plíce nyní přicházíme. Pojďme s tím něco udělat. Meditace bude vždy probíhat v neděli v 21h
Uzavřená skupina Kmen posvátného Boiohaema se soustředí na intenzivní meditační praxi nikoli na plané teorie. Kolektivní a individuální práce na sobě a udržení Života na Zemi jsou pro nás prvořadé.Pracujeme technikami, které jsou nám neúnavně předávány prostřednictvím Petra Chobota.
Uzavřená skupina Expedice Peru s Petrem Chobotem slouží ke sdílení zážitků z těchto expedic a k informacím pro zájemce o tyto expedice

Byliny z Amazonie

PCH a plody Camu camu
PCH a plody Camu camu
PCH a oříšky Sacha Inchi
PCH a oříšky Sacha Inchi
PCH a plody Aguaje
PCH a plody Aguaje
PCH a plod Lucumy
PCH a plod Lucumy
Text pochází ze stránek Petra Chobota-plné znění textu najdete na jeho stránkách

Byliny z Amazonie jsou velice silné a účinné.

Achiote- zvané taktéž Anato
Achiote je hojně plodící keřík nebo stromek, dosahující výšky 5-10 metrů. Ostny porostlé červeno-oranžovými srdčitými váčky na konci větví ukrývají přibližně 50 semen. Stromy jsou těmito jasně zbarvenými váčky doslova obsypány a jeden malý strom achiote dokáže vyprodukovat až 270 kg semene. Každé semeno je pokryto červenavým semenným míškem, který je zdrojem žluto-oranžového barviva.
Používá se při problémech s prostatou, při vnitřních zánětech,arteriální hypertenzi,vysokém cholesterolu, zánětu močového měchýře, obezitě, nedostatečné funkci ledvin a ke zlepšení vylučování kyseliny močové
Účinky: protizánětlivý, kardiotonický, antioxydační, expektorační, digestivní, hypotonický, hepatoprotektivní, hypocholesterický

Achocha -Caihua
Roční, popínavá bylina, stonek může měřit až 5 metrů do výšky. Lodyha tenká, hustě rozvětvená, řídce ostré větvení s výrůstky , které se rozdělují do pěti dlouhých větviček Listy velikosti 6 - 14 cm na délku, laločné, celistvé nebo dlanitosečné, s pěti až sedmi eliptickými lístečky, na okrajích vroubkované. Je běžné, že externí laloky mají na okrajích jiné lalůčky, menší velikosti. Květy ve skupinách po deseti až dvaceti. Květy jsou jednopohlavné, drobné, bílé nažloutlé nebo nazelenalé.Plod je oválně-eliptická a zploštělá bobule, obvykle se zaoblenou základnou a ostrým hrotem. Velikost se pohybuje kolem 10 až 20 cm na délku; velice hrubý-nepravidelný povrch s jemnými ostny hlavně v prostřední části. Barva osciluje mezi tmavě zelenou až do bílé; navíc se vyskytují podlouhlé skvrny po celém povrchu plodu
Etnomedicinální užití domorodými komunitami: v syrovém stavu je velmi dobrý přípravek proti cukrovce; používá se v případech respiračních chorob a šťáva při léčbě zánětu ucha-otitis. Tradiční je též užití při snižování cholesterolu v krvi, jako diuretika, kdy se připravuje odvar ze dvou plodů bez semínek na jeden litr vody. Časté je také zevní užití listů jako antiflogistika (protizánětlivý) přikládáním na zanícenou plochu a jako anthelminika (protiparazitární) přímou konzumací 1 gr. rozdrcených semen.
Účinky: hypotenzivní, hypocholesterický, antioxydační, protizánětlivý
Indikace:při zvýšeném krevním tlaku, pro moderaci hladiny krevního cukru, pro očistu cévních stěn, moderace oběhových onemocnění, protizánětlivý efekt se užívá při angínách.

Canchalagua
Rostlina dorůstající výšky až 50 cm, nenápadného vzhledu, připadá jako suchá (vysušená) bohaté květy jsou velmi malé a téměř neviditelné. Obecně se vyskytuje na svazích a stráních, v houštinách i v blízkosti zemědělských usedlostí. Výskyt ve výškách do 3800 m.n.m
V herbální medicíně domorodých kmenů je využívána především k regulaci menstruace, při špatném zraku, jako celkové depurativum, při jaterních a žlučníkových obtížích, pro očistu skvrn na kůži, při malárii a žluté zimnici a k potírání ran a poranění (v kombinaci s jinými bylinami).
Účinky: depurativní, hepatoprotektivní, lipoprotektivní, antiseptický
Indikace: při jaterních a žlučníkových potížích, pro regulaci menstruace, celkové depurativum, pro očistu skvrn na kůži, tonizuje vaječníky a dělohu

Chanca Piedra
Chancapiedra je drobná vzpřímená rostlinka dorůstající výšky 30 - 40 cms, s drobnými lístky a malými květy bílé barvy, lístky vrůstají na dlouhých řapících. Vyskytuje se v deštném pralese Amazonie a ostatních tropických oblastech včetně Baham, jižní Indie a Číny.
Španělský název Chanca Piedra znamená „Brzda nebo Rozbíječ kamenů“ protože je po generace používán nativními indiánskými kmeny jako velmi efektivní lék při eliminaci žlučníkových a ledvinových kamenů a ostatních problémech s ledvinami. Rostlina se dále používá při nejrůznějších obtížích jako blenorhagie, koliky, diabetes, průjem, horečka, chřipka, žloutenka, tumory ( nádory ), záněty pochvy a dyspepsie. Je to malý zázrak,že bylinka má takto široké spektrum použití, prokázaná byla aktivita antihepatotoxická, antispasmodická, antivirální, antibakteriální, diuretická, antipyretický a hypoglykemická. Jsou jí tedy přisuzovány schopnosti podpory zažívání obecně - digestivní, aperitivní, karminativní a laxativní, dále schopnost regulovat menses, tonické a antihelminické a to na bázi po generace tradovaných použití
Účinky: blokuje tvorbu ledvinových a žlučníkových kamenů, podporuje trávení a vstřebávání, upravuje menstruaci,, podporuje funkci jater, snižuje krevní tlak, antispasmatický-uvolňuje napětí a křeče břišních orgánů a močových cest
Indikace: ledvinové a žlučníkové kameny, ledvinové a žlučníkové koliky, poruchy funkce jater a ledvin, průjmy, nadýmání, hepatitis, proti křečím a bolestem břicha

Chuchuhuasa
Chuchuhuasi je velký korunovitý strom rostoucí amazonském deštném pralese, dosahující výše kolem 30 m. Tento druh dostal několik rozličných botanických jmen, což je někdy zdrojem komplikací: je stejně znám jako Maytenus krukovii, M. ebenifolia, M. laevis a M. macrocarpa. Listy dosahují velikosti mezi 10 až 30 cm, květy jsou bílé a kůra stromu je extrémně tvrdá, těžká, hnědo-červené barvy.
Indiánští obyvatelé amazonského pralesa využívají medicinální účinky kůry tohoto stromu po celá staletí. Původní indiánské jméno v překladu znamená „chvějící se záda", což dokládá dlouhou historii využití k léčbě artritidy, revmatismu a bolesti zad. Jeden místní prostředek na léčbu artritidy a revmatismu spočívá v užití jednoho šálku odvaru třikrát denně, po dobu více než jednoho týdne. Mimo jiné, Chuchuhuasi je využíván jako lék, který uvolňuje svaly, afrodisiakum, analgetikum a pro adrenální podporu; je využíván jako repelent proti insektům a imunostimulační prostředek; jako prostředek pro balanci menstruačního cyklu.

Cuti-Cuti
Vytrvalá drobná kapradin, vyskytující se na stinných a vlhkých místech deštného lesa (na východních svazích And).
prostředek pro moderaci hladiny krevního cukru a pro podporu správného metabolizmu. Takto je užíván domorodými komunitami Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely a Bolívie.
Účinky:podporuje vykašlávání, hypoglykemický (moderující hladinu krevního cukru), hepatoprotektivní (očišťující játra)
Indikace: při jaterních potížích, nesprávně fungujícím metabolizmu především cukru, při obtížném vykašlávání

Dulcamara
Rostlina dosahující výšky 50 - 60 cm , robustní stonek dosahuje průměru 12 mm dole, 7 mm směrem k vrcholu.Původním stanovištěm tohoto endemitu je Madagaskar, odtud byl následně introdukován do zemí Střední a Jižní Ameriky, kde je v současnosti pravidelně pěstován.
Rostlina bývá běžně užívána etnomedicínou k léčbám bolesti hlavy, zduření lymfatických uzlin, kožnímu onemocnění "růže", jako plicního tonika, při popáleninách a jiných poraněních kůže.

Flor De Arena
Bylina rostoucí v Andách, Flor de Arena patří v herbální medicíně k nejčastěji doporučovaným. Surovinou užívanou ve fytoterapii je rozpadavé květenství byliny, která nese latinské pojmenování Tiquilla paronychioides (Phil.) A. T. Richardson.
Celková očista organizmu, zlepšení funkce jater, ledvin a metabolizmu, užívá se celá nadzemní část rostliny, nálev se připravuje v poměru 5 gramů na litr vody, popíjí se 3x denně šálek.
Fytoterapeutické vlastnosti:Antivirový, antibakteriální, antiflogistický, antioxidační, bakteriostatický, detoxikační, diuretický, hepatoprotektivní, pozitivně ovlivňuje stav pokožky, ochraňuje cévní stěny a podporuje hospodaření s lipidy.

Graviola
Graviola je malý, vzpřímený stálezelený strom dorůstající výšky 5-6 m, s velkými, lesklými a hladkými, tmavě zelenými listy. Dává velké, srdčité, jedlé plody, velké 15 - 20 cm v průměru, žlutězelené s bílou dužinou. Graviola je domácí v nejteplejších tropických oblastech Severní a Jižní Ameriky, včetně Amazonie
Protirakovinový, protinádorový, antimikrobiální, antiparazitický, kardiodepresivní, hypotensivní, vasodilatační, sedativní, antidepresivní, antispasmodický, antivirový, snižuje horečku, vyhání hlísty, stimuluje zažívání, antikonvulsní

Hercampuri
Horská bylinka drobného dikotonicky větveného stonku, vytvářející trsy. Drobné tmavě modré až nafialovělé květy, oboupohlavní s pěti okvětními lístky. Tmavozelený kalich složený z pěti kališních lístků, kalich delší než vlastní lístky. Výskyt ve výškách 3500 - 4000 m.n.m.v Andském regionu v oblastech s chladným klimatem.
Bylina je tradičně užívána od dob Inků pro ulevení při bolestech žaludku, pro obnovu jaterních funkcí, snížení horečky způsobené malárií, pro celkovou očistu krve, stimulaci žlučníkových funkcí ( sekrece žluči )a jako prostředek pro redukci nadváhy. V současné jihoamerické herbální medicíně se užívá především k moderaci jaterních potíží, ke snížení cholesterolu, k moderaci obesity, jako antidiabetika, k celkovému pročištění krve a proti infekcím. Své neoddiskutovatelné místo našla také v očistných kúrách v kombinaci s jinými bylinkami.
Účinky: hepatoprotektivní, lipoprotektivní, aperitivní, depurativní, hypocholesterický, hypotenzivní, antiinfekční, redukující nadváhu, stimulujícíc CNS
Indikace: moderace jaterních potíží, ke snížení cholesterolu, k moderaci obezity, k celkovému pročištění krve a proti infekcím

Jergón Sacha
Jergon sacha je tropická rostlina která se skládá z jediného, gigantického a hluboce děleného listu rostoucího z podrostní hlízy na dlouhém a tlustém stonku připomínajícím kmen mladého stromku. Když plodí, kmen vyrůstá z blízkosti báze rostliny a dosahuje až 1-2 m výšky. V posledním stádiu je rostlina velmi rozlehlá s kaštanovou pochvou-pouzdrem s velmi zářivě červeno oranžovými ve tvaru bobulí přeplněnými seménky ve vnitřku dužinatého stonku.etnolékařské využití je přímo spjato s fyzickým vzhledem rostliny. V tomto příkladě, trup-stonek a skvrnité zabarvení Jergon Sacha velice připomíná jedovatého hada pocházejícího ze stejné oblasti. V Peru a Ekvádoru, se jak rostlina tak i had jmenují jergon sacha. V Brazílii se had jmenuje jararaca a rostlina erva-jararaca {bylina jararaca}. Tato běžná jména poukazují na vysoce jedovatý druh hadu {Bothrops}, z nichž několik druhů jsou vlastní této oblasti Amazonie {včetně běžného druhu Bothrops jararaca, podle něhož rostlina byla pojmenována}.
Místní osadníci, stejně jako indiánské kmeny z oblasti Amazonského pralesa využívají velké hlízy a oddenek Jergon Sacha jako protijed v případech hadího uštknutí. V těchto případech je hlíza rychle nakrájena, ponořena do studené vody a následně vypita. Více hlízy je nakrájeno na banánový list, který je posléze zavázán kolem postiženého místa. Obklad je vyměňován každou hodinu, maximálně dvě; více hlízy se podává každých 3-4 hodiny. Efektivita tohoto opatření je vysoká jestliže se k tomuto opatření přistoupí okamžitě {nejdéle do hodiny} po uštknutí.Vedle hadího uštknutí, je prášek z hlízového oddenku využíván v případech chlorózy, amenorei, černého kašle v brazilské přírodní medicíně. Prášek je aplikován místně {topicky} na svraby a výtažek {šťáva} z čerstvého oddenku je externě aplikován na bolestivá místa způsobena komáry.e mimo jiné nabízena jako přírodní lék pro pacienty trpící HIV, rakovinovými nádory, gastrointestinálními problémy, herniemi {vývar se aplikuje topicky}, tremory rukou a pro posílení imunitního systému
Účinky: antidotum (protijed),antiasmatický, antivirový, imunostimulační, protinádorový, protizánětlivý, tonizující
Indikace: podpůrná léčba pro zvýšení imunity, při nádorových onemocněních, virózách (herpes, ale i HIV). Obvykle bývá užívána s dalšími bylinami (Uňa de gato, Sangre se grado atd.)

Maca
Maka je celoroční rostlina z čeledi brukvovitých pěstovaná vysoko v Andách ve výškách 3.500 - 4.500 m.n.m. Je to jedna z nejpřizpůsobivějších pěstovaných rostlin na chladné klima. Díky nízkému vzrůstu a chomáčovitému vzhledu je snadno přehlédnutelná na farmářských polích.Užívanou částí je kořenová bulva hruškovitého tvaru, do průměru 8 cm, bledě bíložlutého až tmavočerveného zabarvení.Domorodí Indiáni maku pravidelně již před příchodem Inků pro její nutriční a léčivé účinky. Maka je hlavní součástí zdejší stravy, pro svoji vysokou výživovou hodnotu. Je bohatá na cukry, proteiny, škroby a esenciální minerály, speciálně jód a železo. Maka byla po mnoho století užívána ke zvýšení plodnosti u lidí i zvířat.V peruánské bylinné medicíně je maka používána také jako imunostimulant, při anémii, tuberkulóze, menstruačních nepravidelnostech, symptomech menopauzy, rakovině žaludku, neplodnosti a ostatních reprodukčních či sexuálních poruchách, též pro zlepšení paměti.

Manayupa
mnohočetná hubená rostlina,dělíc se dorůstá výšky až 50cm, bohatých purpurově rudých kvítků, plodící zelené plody/fazolky dlouhé 30cm. V mnoha tropických oblastech ji lze nalézt na loukách, v otevřených lesech, ale i v blízkosti cest.
Kmeny amazonského deštného pralesa ji dnes používají více jak v minulosti. Vodní macerát celé rostliny se podává při nervových obtížích ( nervozitách ) nebo se též používá jako přísada do koupele při léčbách vaginálních infekcí. Některé indiánské naivní kmeny věří v její magickou sílu, vrátit zamilovanému jeho ztraceného partnera, jemuž má být podána. Kmeny z povodí Rio Pastaza ( Ekvádor ) potírají odvarem z listů prsy rodiček k podpoře laktace. Jiné kmeny používají D.ascendens jako antikoncepci. Dále pak indiánské kmeny používají odvar z listů při souchotinách, drcenými čerstvými listy smíchanými s citroníkovou šťávou potírají rány a poranění, a roztok z listů je používán jako antikoncepce a při křečích (bolestech) genitálií.Ethnobotanický přehled uvádí více jak 8000 případů z různých částí Brazílie,kdy odvar ze sušeného kořene D.ascendens je velmi populárním základním léčivem při malárii. Indiáni kmene Garifuna ( Nikaragua ) užívají odvar z listu při průjmech, venerických chorobách a jako digestivum. Manayupa je velmi populární v tradiční fytomedicíně Střední a Jižní Ameriky. Dnešní peruánská fytoterapie užívá čaje z listu pro vyčištění krve, detoxikaci organismu od toxinů a chemikálií dnešního životního prostředí, k pročištění ledvin a močových cest a k léčbě ovariálních problémů jako záněty a podráždění, vaginálnm výtokům a krvácením, V Belize, kde je rostlina nazývána „silná záda“ máčí celou rostlinu na 24 hodin do rumu, poté užívají 1/4 šálku 3 x denně po dobu 7 - 10 dní jako účinnou pomoc při bolestech zad. Alternativně se celá rostlina vaří ve třech šálcích vody po 10 minut, užívá se 1 šálek horkého čaje před jídlem po dobu tří až pěti dnů při bolestech zad, svalů, potížích s ledvinami a impotenci. Brazilská fytomedicína používá sušeného listí při léčbách krvácení, bolestech těla a svalů, blenorhagii a průjmech.

Maracuya
Vytrvalá dřevina, popínavá či plazivá, rychle roste a dosahuje délky 10-15 metrů (ojediněle až 80 metrů). Plodem je bobule, kulovitého nebo elipsovitého tvaru, průměru až 10 cm a hmotnosti až 190 g. Domorodé kmeny Amazonie užívají mučenku od nepaměti k utišení bolesti, zklidnění kašle a jako srdeční tonikum. Pro naši kulturu ji objevil resp. poprvé popsal španělský lékař dr. Monardes roku 1569. Zanedlouho poté si mučenka našla své místo v evropských lékopisech, byla hojně užívaná jako sedativum, spasmolytikum a nervové tonikum. V průběhu let se její užití rozšířilo také na moderaci kolik, průjmu, menstruačních obtíží, nespavosti, neuralgie, epilepsie, křečí a svalových spasmů.
Hlavními skupinami obsahových látek jsou alkaloidy, flavonoidy a glykosidy, rostlina obsahuje harman a jeho deriváty. Studie provedená v roce 2002 také prokázala oprávněnost tradičního užití při tlumení kašle, aktivita extraktu listu byla porovnatelná s antitusickou aktivitou kodeinu.
V současné době je mučenka velmi vyhledávaná u přírodních léčitelů a bylinkářů po celém světě, především pro svůj sedativní, spasmolytický, analgetický a nervy zklidňující efekt. V Severní Americe se užívá především jako prostředek proti nespavosti, při svalových křečích, hysterii, neuralgii, menstruačních bolestech a post - menstuačním syndromu. V Evropě se užívá jako prostředek pro moderaci nervových poruch, nespavosti, křečí, neuralgií, alkoholismu, tachykardie, při bolestech hlavy a hyperaktivitě dětí. V Jižní Americe se nejčastěji užívá jako diuretikum, sedativum, při křečích, alkoholismu, bolestech hlavy, nespavosti, kolikách, hysterii, neuralgii, menopauzálních obtížích a zvýšeném krevním tlaku. Mučenková šťáva se zde také obvykle podává pro zklidnění hyperaktivních dětí, pro moderaci astmatu, kašle, bronchitidy a také při močových infekcích či jako diuretika.

Marco (Altamisa)
Roční bylina rostoucí v podobě malých keříků s intenzivním pachem-vůní. Rostlina používaná indiány v jižní části pobřežní oblasti Peru. Byla popsána španělskými conquistadory(dobyvateli) následovně: „rostou na ní zářivě bílé květy”; „stonek tvaru dlouhé hole, popelavé barvy, s drobnými listy”; „má teplé účinky (kontakt), indiáni ji vždy berou s sebou a na svých cestách ji využívají k léčbě rozličných chorob.” Používají se známé soasadas (zapečené) listy nebo ve formě mastičky jako protizánětlivý a protirevmatický lék a v případech křeče; v revmatických případech formou barviva; šťáva z listů pro zklidnění iritace-externě na hemeroidy; smažená šťáva v mandlovém oleji na břicho v případech žaludečních problémů; šťáva smíchaná s vepřovým tukem pro splasknutí (při otocích) nohou; lístky aplikované na otoky, znalost koupele pro chodidla-nohy v případech zápalu a také jako antiseptikum.” Je známo, že celá rostlina může být využita v případech kašle, bronchitidy a astmatu, jestliže je podávána pravidelně. Je taktéž znám její účinek při dezinfikování a vykuřování hmyzu. Považuje se za křovinatou rostlinu jejíž pyl způsobuje záchvaty astmatu a senné rýmy.
Zdokumentované je etnomedicinální užití při bolestech žaludku, jako antirevmatika, v případech snížené a nepravidelné menstruace, jako antineuralgika, neurotnika, při nervových obtížích a hysteriích. V dobách incké říše byla užívána při balzamifikaci těl mrtvých, dodnes je užívána šamany některých kmenů jako bylina magická a religiozní. Popisované je též užití při přípravě pálenky Absint.
Účinky: antineuralgický, neurotonický, protirevmatický, protizánětlivý, vermifugní (anthelminický)


Muňa-Muňa
Keřík dorůstající výšky až 80 cm, větvení hroznovité, listy lichozpeřené, malé, bílé pětičetné okvětní lístky, listy jsou velmi aromatické. Keře rostou volně po celém jihu peruánských And, nejčastější výskyt na sušších kamenitých stráních.
Indiánskými kmeny náhorních plošin peruánských And (Puno, Cuzco, Apurimac) je užívána především k celkové očistě organizmu a při léčbách infekcí dutin a dýchacích cest (aromatické silice uvolňují dutiny a hladké svalstvo dýchacích cest) a proti kašli, dále k léčbám infekcí močových cest, nádorů; při bolestech žaludku, břicha a při zažívacích obtížích (zácpa, koliky, nadýmání) se popíjí po jídle. Popisována jsou užití při moderaci nepravidelné menstruace, jako analgetika, antiseptika a v neposlední řadě v kombinaci se Salvia off. - (šalvějí) proti parazitům (tasemnice).
Účinky: expektorační-usnadňuje vykašlávání hlenu, protiplísňový, tlumící kašel, rozšiřuje bronchy, antiseptický a protizánětlivý, reguluje zažívání a trávení, spasmolytický- proti křečím hladkého svalstva trávicí trubice
Indikace: infekce a záněty dýchacích cest a nosních dutin, chřipková onemocnění, kašel, chronický zánět průdušek, při bolestech břicha a zažívacích obtížích, zácpa, kolika a nadýmání

Pasuchaca
Drobná trvalka, žláznaté, chlupaté lodyhy, dorůstající výšky až 35 cm. Listy složené na vrcholku ze tří laloků, bilaterálně ze čtyř laloků, květy světle fialové,10 mm dlouhé složené z pěti okvětních lístků. Květy se shlukují a vytvářejí trsy.
Čeleď kakostovitých zastoupená v Peru čítá 5 rodů s 56 druhy z nichž je 24 endemitů, jak vyplývá z posledních botanických studií.Tradiční etnomedicinální léčebný předpis:Hypoglykemický efekt, celá nadzemní část rostliny, 10 gramů byliny vaříme v 1 litru vody až se voda odpaří na polovinu původního objemu. Popíjíme 1 dcl každé dvě hodiny.
Jiný zdroj uvádí přípravu nálevu kdy 5 - 10 gramů byliny přelijeme litrem horké vody a necháme odstát. Takto lze připravit i pro další uvedené léčebné účely.
Fytoterapeutické vlastnosti:Antidiarhoický, antifungální
Účinky: hypoglikemický-snižuje hladinu cukru v krvi, protivirové a antibakteriální, protiplísňové, protiprůjmové, antioxydační
Indikace: při cukrovce-účinně snižuje hladinu cukru v krvi, pro regeneraci slinivky břišní a pro účinnou regulaci trávení, při oparech a zánětlivých onemocnění

Sacha Inchi
Polodřevitá, obtáčivá, popínavá rostlina. Větve jsou lysé, na nich vyrůstají na 3 - 8 cm dlouhých řapících vejčité listy délky 7 - 13 cms, šířky 5 - 12 cms s jasnou strukturou, na svrchní straně hladké.Planě roste nebo bývá kultivována od Střední Ameriky po Bolívii. V Peru roste v nízké i vyšší Amazonii, archeologické nálezy však ukazují, že býval v preinkaických dobách kultivován i na pacifickém pobřeží.
se běžně užívají jako potravina a to jak vařená, tak pražená. V oblasti San Martín se připravují ze semen jídla s názvy inchicapi, lechona api nebo pururuca. Olej ze semen se užíval již od nepaměti. V poslední době však stoupl enormně zájem o tento olej poté, co byly zveřejněny studie, zabývající se jeho obsahovými látkami. Z provedených studií vyplývá, že olej obsahuje až 89 % nenasycených mastných kyselin (typu 3, 6, 9) a vysoký podíl aminokyselina bílkovin.
Několik slov o nenasycených mastných kyselinách :
Největší část tuků tvoří mastné kyseliny, z nichž nejdůležitější jsou tzv. esenciální mastné kyseliny, tedy kyseliny, které si organizmus nedokáže vytvořit sám. Tyto látky se účastní celé řady klíčových procesů v těle. Podle chemické charakteristiky rozeznáváme skupiny: omega-3 (kyselina alfa-linolenová, ALA) a omega-6 (kyselina gama-linolenová, GLA neboli linolová) a omega-9 (kyselina oleová).
Nejvýznamnější skupinou pro lidské zdraví je skupina omega-3. Tyto kyseliny jsou velmi důležitou složkou prevence srdečně-cévních chorob. Mají schopnost bránit tvorbě krevních sraženin (trombů), které můžou být příčinou infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody, vedle toho mají protizánětlivý efekt v organismu a přijímané v dostatečném množství pomáhají v terapii autoimunitních onemocnění, jakými jsou Crohnova choroba, roztrušená skleróza, revmatoidní artritida a migrenózní stavy. Někdy se také můžete setkat s nejčastějšími zástupci pod názvy EPA (Eikosapentaeonová kyselina) a DHA (Dokosahexaenová kyselina).
Skupiny omega-6 a omega-9 svým způsobem posilují účinek omega-3 NMK, omega-9 mastné kyseliny výrazně snižují hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Sangre De Grado
Sangre de Drago, španělský název dračí krve je strom dorůstající délky 10 - 20 metrů z tropických amazonských teritorií Jižní Ameriky. Rod Croton je velmi bohatý, čítá přes 750 druhů dřevin a stromů nacházejících se na obou polokoulích. Rod je velmi bohatý na aktivní alkaloidy a mnohé druhy jsou tradičně známými bylinnými léčivy především pro své účinky očistné a tonizující. Ačkoliv vysoký, kmen stromu nebývá obvykle silnější než 30 cm v průměru. Kmen je pokryt hladkou hnědošedou bohatě skvrnitou kůrou, listy jsou srdčité, světlozelené, květy jedinečně světle zelenobílé na dlouhých stopkách. Je - li kůra stromu naříznuta nebo sedřena, vytéká tmavě červená šťávovitá, pěnivá míza, jako by strom krvácel - odtud pochází název „Dračí krev“.
Tato „krev“ má dlouholetou tradici mezi nativními kmeny jihoamerické Amazonie. Prvně je popisována kolem roku 1600 španělským přírodovědcem a objevitelem otcem Bernabé Cobo, který popisoval léčivé účinky šťávy, obecně známé komunitami Mexika, Ekvádoru a Perú. Po staletí byly šťávou ( pryskyřicí, mízou ) natírány rány pro zastavení krvácení, pro urychlení hojení, uzavření ran a ochranu zranění před infekcemi. Míza velmi rychle zasychá a vytváří druhotnou kůži. Vnitřní užití domorodci Peru pro leukorheu, zlomeniny, hemeroidy je stejně obvyklé jako užití při žaludečních vředech. Ostatní kmeny ji používají mimoto i při úplavici, střevní horečce, pyorhei při vaginálních koupelích před porodem, pro zastavení krvácení po porodu a při kožních potížích.
Sangre de Drago je tradičně používáno v bylinné medicíně Jižní Ameriky. V peruánské medicíně má velmi široké použití a je doporučován pro vnější použití jako potenciální léčivý agens při antiseptických vaginálních koupelích, při kožních obtížích jako ekzém, pro zbavení se dráždivých hmyzích kousnutí. Vnitřně se používá při hemeroidech, ústních vřídcích, tonsilitidě, infekcích v hrdle, tuberkulóze, žaludečních vředech,zažívacích obtížích, revmatismu a pro posílení plodnosti. Sangre de Drago se stalo základem pro dvě farmaka v USA, - společnost Shaman Pharmaceuticals Inc vyvinula dva přípravky obsahující antivirální složky extrahované z mízy a kůry Crotonu lechleri. Jední se o Provir, ústy aplikovaný lék proti virálním infekcím dýchacího traktu a Virend - topický antivirální lék proti herpetoviru ( pásový opar ).
Antiseptický, protivirální, protibakteriální, protizánětlivý, protitumorový, protivředový, stavící krvácení, hojící rány, podporující hojení zjizvené tkáně

Tawari Amarillo a Tawari Negro
velký strom nacházející se v některých částech jihoamerických deštných pralesích. Vyrůstá do výšky 150 stop o bázi kmene v průměru od 4 do 6 stop. Rod Tabebuia zahrnuje velké množství velkých a krásně kvetoucích stromů jako např. druhy serratifolia, ochracea,chrysantha a další, který mají konkrétně velké a nádherné fialové květy.Dnes je Tawari užíván po celém světě jako rostlinný lék (fytofarmakum). V Jižní Americe je považováno za lék astringentní, protizánětlivý, antibakteriální, protiplísňový a laxativum, používano je na vředy, syfilis, gastrointestinální poruchy, candidozy, rakovinu, diabetes, prostatitidu, zácpy a alergie. V herbální medicíně USA je považováno za nositele analgetických, antioxidačních, antiparazitálních, anti-mikrobních, protiplísňových, antivirových, protizánětlivých a projímacích, jako také proti rakovinových vlastností. Je využíváno pro zevní a vnitřní léčbu horeček, infekcí, nachlazení, chřipek, syfilisu, rakoviny, dýchacích problémů, kožních vředů, dyzenterie, gastro-intestinálních problému všeho druhu, artritidě, prostatě a cirkulačních nesrovnalostí. Jiné, již dříve léčené a registrované stavy,jsou diabetes, lupus, vředy, leukémie, alergie, jaterní nemoci, Hodgkinsova nemoc, osteomyelitida, Parkinsova nemoc a psoriasis. Je to také velmi populární prostředek pro léčbu kvasinkových infekcí. V Evropě je využíván téměř totožným způsobem jako v Americe.
Chemické komponenty a aktivní složky rodu Tabebuia jsou velice dobře dokumentovány. Její využití a zaznamenané výsledky léčby rozličných druhů rakovin v první polovině 60tých let urychlily většinu výzkumu kolem této rostliny.
Účinky: protizánětlivý,antibakteriální, protiplísňový, mírně laxativní (povzbuzuje střevní peristaltiku), astrigentní, protirakovinný
Indikace: kožní onemocnění-vředy, alergie, ekzémy, nachlazení, chřipky a všechna infekční onemocnění, plísňová onemocnění kůže a trávicího traktu, onemocnění jater, plynatost

Ubos
roste v deštném pralese v pobřežních oblastech Střední a Jižní Ameriky a Asie. Jedná se o vzpřímený strom, dosahující výšky až 80 stop (24 metrů). Kůra kmene je zbrázděna hlubokými rýhami, z nichž často vytéká hnědá pryskyřičnatá látka, které se užívá jako lepidla. Listy a malé bílé kvítky, které přitahují spousty hmyzu, pučí na koncích větví. Aromatické plody, necelé tři centimetry dlouhé, tvaru oválné švestky, mají kožnatou slupku a tenounkou vrstvičku exoticky chutnající dužniny. Strom bývá obsypaný množstvím hroznů, sestávajících z více než dvanácti plodů. Většinu plodu, bohatého na vitamín B1 a C, tvoří oválné semeno.
peruánské Amazonii užívá kmen Campa - Asháninca nálev z vnitřní kůry jako astringent (stahující, svírající, stavící lék). Také jej aplikují v prášku, který předem opraží na otevřené rány (léze) při kožní leishmaniáze (Raynel et al. 1990). Odvar lýka je užíván k vaginálním výplachům a při ošetření hemeroidů. (Ayala Flores, 1994). Kolumbijský kmen Tikuna užívá odvar jako analgetikum, kontraceptivum a abortivum (Schultes a Raffauf, 1990). V bolivijské Amazonii připravují náplasti, které aplikují na zlomeniny a podvrknutí. (Killen et al, 1993). Plod je jedlý, při požití většího množství může vyvolávat nauzeu a zvracení (Soukup, 1986). Brack Egg, 1999 uvádí užití spasmolytické, vomitivní, astringentní, antidisenterické, při vaginálních a žaludečních infekcích a dermatitidách, antiastmatické, při erytémech, otocích, laringitidě, psoriáze, žaludečních vředech a leishmaniéze, tuberkulóze a jako kontraceptiva podávaného v průběhu menstruace.

Uňa de Gato- Vilcacora
Uña de Gato je liána rostoucí v deštném pralese Amazonie, kde je používána po tisíce let domorodými indiány v přírodní medicíně. Účinnou částí rostliny je mj. vnitřní kůra neboli lýko. Obsahuje jedinečnou kombinaci chemických sloučenin (alkaloidů), které při síle svého účinku jsou zároveň velmi šetrné k celému organismu.
Uña de Gato se používá k léčbě zánětů, ran, revmatismu, žaludečních vředů, rakovin a zhoubných nádorů, k posílení imunity a k léčbě jakýchkoliv nemocí způsobených parazity (virózy, mikózy, kandidózy).
Uña de Gato můžeme doporučit jako preventivní antioxydant, prostředek pro posílení přirozené obranyschopnosti organismu (imunity) ale i k řešení konkrétních zdravotních obtíží. Pro preventivní očistnou kúru je doporučováno tříměsíční pravidelné používání a pro řešení již vzniklých obtíží závisí délka používání na konkrétním druhu, obvykle bývá 6 a více měsíců.
Účinky: imunostimulační, protizánětlivý, depurativní (očistný), protinádorový, snižuje krevní tlak, antioxidační, antiagregační (proti usazování trombů a plaků v cévách)
Indikace: všechny druhy zánětů-hlavně artrózy a artritidy, vředová choroba žaludku a dvanácterníku, onemocnění střev, Crohnova choroba, snížená imunita a následné chronické stavy, nádorová onemocnění, zvýšený krevní tlak, k očistě stěny cévní

Wira- Wira
Druh horské protěže z čeledi hvězdnicovitých. Drobná světlošedozelená až žlutavě zabarvená rostlinka se žlutými kvítky, dorůstající výšky 20 - 40 cms.. Celá rostlinka je pokrytá bělavým chmýřím. Výskyt ve výškách kolem 3500 m.n.m. v kamenitém terénu vyhledává vlhká až vodnatá místa jihoamerických And.V tradičním nativním léčitelství horských indiánských kmenů je etnobotanicky používána k léčbám katarů sliznic krku, dýchacích cest, při nachlazení, rýmě , kašli a podobných obtížích. Obsahuje taniny, slizy, alkaloidy, triterpeny, steroly, betasitosterol, glukosidy, antrakinony, flavony, chalkony, diterpenické labdeny a gnaphaleny, kterým jsou připisovány zklidňující účinky působící především na sliznice dýchacích cest, krku a nosu, které uvolňují při jejich ucpání. V některých zdrojích je též popisován efekt antiastmatický a spasmolytický. Pro svou specifickou, lehce nahořklou, příjemnou chuť je vyhledávaným nápojem zvláště v chladnějším počasí.
Účinky: protizánětlivý, snižuje otoky dýchacích cest,horečku, tlumí kašel, expektorační, protibakteriální a protivirový, antihistaminový a spasmolytický.
Indikace: nachlazení, zánětlivá a alergická onemocnění dýchacích cest, astma, kašel,rýma, plicní onemocnění
Čajové směsi

Žlutý strom - Život bez Diabetes II. Čajová směs se doporučuje na obnovu funkce pankreasu a ovlivnění hladiny cukru v krvi. Příznivě působí na onemocnění Diabetes II. Čajová směs obsahuje: Palo Amarillo, Pasuchaca, Borůvka, Bříza, Medvědice v optimálním poměru.
Tato čajová směs působí příznivě na obnovu funkce pankreatu a srovnává metabolismus cukrů v krvi. Působí antioxidačně. Zajišťuje normální stav zraku.

Rudý strom - Život bez nádoru-Čajová směs je doporučována jako přírodní prostředek se značně protinádorovými vlastnostmi, se selektivní toxicitou proti různým typům rakovinových buněk (aniž by poškozovaly zdravé buňky). Obsahují chemické složky a acetogeniny s nejsilnějšími protirakovinovými, protinádorovými a antivirovými vlastnostmi. Bylo zjištěno, že acetogeniny působí jako výborné inhibitory enzymatických procesů, které se dějí pouze v membránách buněk rakovinového nádoru. Proto jsou toxické pro rakovinové buňky, avšak nemají vliv na buňky zdravé.
Byliny z této směsi obyvatelé Jižní Ameriky užívají jako podpůrný prostředek při léčbě leukémie, napadení organizmu parazity a zevně při kožních problémech, lupence a ekzémech.Čajová směs obsahuje: Ubos, Guanabana, Graviola-Annona, Noni, Benedik, Bříza v optimálním poměru.
Tato čajová směs obsahuje rostliny se značně protinádorovými vlastnostmi se selektivní toxicitou proti různým typům rakovinových buněk (aniž by poškozovaly zdravé buňky). Obsahují chemické složky a acetogeniny s nejsilnějšími proti rakovinovými, protinádorovými a antivirovými vlastnostmi. Bylo zjištěno, že acetogeniny působí jako výborné inhibitory enzymatických procesů, které se dějí pouze v membránách buněk rakovinového nádoru. Proto jsou toxické pro rakovinové buňky, avšak nemají vliv na buňky zdravé. Působení směsi je protirakovinné, anti mutagenní. Byliny se také používají jako podpůrný prostředek při problémech rakoviny krve, napadení organizmu parazity a zevně při kožních zdravotních problémech.

Bílý květ - Zdravá žena -Tato čajová směs se doporučuje především na nepravidelnou a bolestivou menstruaci, při bolestech hlavy a migrénách, tonizaci vaječníků a dělohy, při mykotických, kvasinkových a mikrobiálních infekcích ženských pohlavních orgánů, pro očistu kůže od chronických skvrn a dalších kožních nečistot.Čajová směs obsahuje: Flor Blanca, Marco, Conchalagua, Kontryhel, Řebříček a Přeslička, Mochna a Kokoška v optimálním poměru.
Tato čajová směs se doporučuje na nepravidelnou a bolestivou menstruaci, při bolestech hlavy a migrénách, na tonizaci vaječníků a dělohy, při mykotických, kvasinkových a mikrobiálních infekcích ženských pohlavních orgánů, pro očistu kůže od chronických skvrn a dalších kožních nečistot. Zajišťuje ženám menstruační komfort, zvyšuje obranyschopnost těla a zajišťuje normální stav pokožky, vlasů a nehtů. Celkově působí na osvěžení těla.

Hořký květ - Posílení mozku-Čajovou směs doporučujeme používat pro zlepšení funkce mozku, zlepšení soustředění a paměti. Čajová směs obsahuje: Marco, Gotu Kola, Gingko, Pohanka, Olše v optimálním poměru.Tato čajová směs se doporučuje pro zlepšení funkce mozku, zlepšení soustředění a paměti. Zajišťuje normální činnost mozku, hlubokou duševní rovnováhu. Je to antioxidant a pomáhá nastolit fyzické a duševní zdraví, normální paměť a normální činnost mozku.

Pralesní máta - Zdravé plíce-Čajová směs se doporučuje proti chřipce a virózám. Obsahuje několik druhů přírodních antibiotik, posiluje imunitní systém a odolnost vůči dalšímu onemocnění dýchacích cest.
Dále se používají na virová onemocnění, obsahují několik druhů přírodních antibiotik a látky analgetické. Je vhodné použít ihned při prvních příznacích chřipky či virózy, pak stačí pít den a půl a viry mohou být zničeny. Ovšem opravdovou sílu těchto bylin poznáme až ve chvíli úplného ataku nemoci. Kdy má člověk problémy se samotnou existencí. Po vypití prvního šálku, dojde k okamžité úlevě. Při dodržení dávkovacího režimu, může být člověk po 3 dnech bez příznaků. Navíc přírodní fytoterapie umožňuje přirozenou reakci imunitního systému. Ten samý kmen viru se již tedy nevrátí - funguje to podobně jako očkování. Lidé marodící virózami běžně 5x do roka, pokud při každém nástupu nemoci použijí byliny Muňa a Wira, již po 1. roce jsou atakováni virem maximálně 2x. Po 2 letech již silný imunitní systém nenechá viry existovat a virózy jsou od té doby vyjímečné. Přípravek pak již využijeme pouze sporadicky. V tomto je pravá síla bylin.čajová směs obsahuje: Muňa, Wira, Podběl, Řebříčk, Prosturník v optimálním poměru.

Obří přeslička - Harmonická žena-Čajová směs se doporučuje k doplnění energie do organismu a psychického komfortu při potížích v menopauze - eliminaci návalů a depresivních nálad, vyvážení činnosti hormonálního systému těla, zachovává zdravé vlasy, kosti, nehty.Čajová směs obsahuje: Cola de Caballo, Maca, Kotvičník, Červený jetel a Vojtěška v optimálním poměru.
Tato čajová směs se doporučuje k doplnění energie a psychického komfortu při potížích v menopauze - eliminaci návalů a depresivních nálad, vyvážení činnosti hormonálního systému těla. Zajišťuje komfort během menopauzy, přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Celkově zklidňuje a navozuje dobrý spánek.

Léčivý keř - Zdravé trávení-Tuto čajovou směs doporučujeme k čištění jater a žlučníku, podpoře metabolizmu, zlepšení vyměšování žluči, k ochraně sliznice žaludečních stěn, při nadýmání, při bakteriálních a virových zánětech žaludku i v případě žlučníkového písku či kaménků, při křečích a bolestech břicha. Čajová směs obsahuje: Agracejo, Cancha piedra, Artyčok, Pelyněka Andělika v optimálním poměru.
Tato čajová směs se doporučuje kčištění jater a žlučníku, podpoře metabolizmu, zlepšení vyměšování žluči, k ochraně sliznice žaludečních stěn, při nadýmání, při bakteriálních a virových zánětech žaludku i v případě žlučníkového písku či kaménků, při křečích a bolestech břicha. Zlepšuje chuť k jídlu, navozuje normální funkce žaludku, trávení i funkci střev. Působí antioxidačně. Celkově pročišťuje celé tělo.

Písečný květ - Zdravé ledviny-Čajová směs se doporučuje ke zlepšení funkce ledvin, snížení hladiny kyseliny močové v organismu, je oblíbená pro své příznivé působení při poruchách funkce ledvin a při ledvinových kamenech.Čajová směs obsahuje: Chanca piedra, Flor de Arena, Hluchavka, Malina, Řepík, Brusinka v optimálním poměru.
Tato čajová směs se doporučuje ke zlepšení funkce ledvin, snížení hladiny kyseliny močové v organismu. Je oblíbená pro své příznivé působení při poruchách funkce ledvin a při ledvinových kamenech. Příznivě ovlivňuje stav pokožky těla a zajišťuje normální funkce močové soustavy.

Bílý kořen - Klidná mysl-Tato čajová směs je vhodná ke zlepšení duševního stavu, snížení pocitu úzkosti, snížení stresu, zlepšení celkové odolnosti vůči stresu, dodání energie - při potřebě získat psychické síly nezbytné pro úspěšnou léčbu onemocnění - navrácení a posílení vitality - usnadnění hojení ran, regeneraci síly organizmu poškozeného alkoholizmem, narkomanií a nadměrným užíváním léků - zmírnění následků nadměrného požití alkoholu, zachování svěžesti organismu i pokožky - osvěžení paměťi - posílení sebevědomí a psychiky - zachování dobrého zraku a sluchu - mírnění depresí, psychického vyčerpání, neuróze - udržení pevnosti kostí a síly svalů - při problémech s nespavostí. Čajová směs obsahuje: Maca, Chuchuhuasa, Dobromysl, Třezalka, Meduňka, Hloh v optimálním poměru
Tuto čajovou směs doporučujeme ke zlepšení duševního stavu, snížení pocitu úzkosti, snížení stresu, zlepšení celkové odolnosti vůči stresu, dodání energie - při potřebě získat psychické síly nezbytné pro úspěšnou léčbu onemocnění - navrácení a posílení vitality - usnadnění hojení ran, regeneraci síly organizmu poškozeného alkoholizmem, narkomanií a nadměrným užíváním léků - zmírnění následků nadměrného požití alkoholu, zachování svěžesti organismu i pokožky - osvěžení paměti - posílení sebevědomí a psychiky - zachování dobrého zraku a sluchu - mírnění depresí, psychického vyčerpání, neuróze - udržení pevnosti kostí a síly svalů - při problémech s nespavostí. Prohlubuje relaxaci, navozuje dobrou náladu, emocionální rovnováhu, přirozenou obranyschopnost a odolnost těla. Má prověřené relaxační účinky. Navozuje normální funkce nervové a oběhové soustavy, duševní zdraví a emoční rovnováhu. Příznivě působí na dobrý spánek, zlepšuje poruchy spánku z důvodu obsahu hypericinu.

Modrý květ - Detoxikace organismu-Čajová směs se doporučuje pro kompletní detoxikaci organismu. Čistí krev, odvádí toxiny z těla, odstraňuje tukové buňky. Vhodná pro zdravé hubnutí a celkovou regeneraci svalů, kostí, kůže i přípravu vnitřních orgánů pro hlubší a účinnější léčbu. Provádí ji minimálně jednou ročně. Doporučujeme nekombinovat s alkoholem, nikotinem a umělými rostlinnými tuky.Čajová směs obsahuje: Hercampuri, Manayupa, Hluchavka, Malina, Pýr a Lopuch v optimálním poměru.
Tato čajová směs se doporučuje pro kompletní detoxikaci organismu. Provádíme ji minimálně jednou ročně. Doporučujeme nekombinovat s alkoholem, nikotinem a umělými rostlinnými tuky. Čaj podporuje zdravé hubnutí, čistí krev, odvádí z těla toxiny a usnadňuje vylučování vody z organizmu. Je výborný pro celkovou regeneraci kůže, svalů a kostí a přípravu organismu pro další ozdravné procesy a odstraňování konkrétních zdravotních omezení.

Růžový květ - Zdravá játra-Čajová směs se doporučuje při nutnosti posílit činnost jater, při snížení křečí hladkého svalstva, podpoření funkce jater a ledvin, pro detoxikaci, při léčbě žlučových kamenů. pro správné trávení tuků a snížení cholesterolu.

Červený plod - Spokojený muž -Tato čajová směs se doporučuje k normalizaci správné funkce prostaty. Používá se také k normalizaci krevního tlaku či jeho snížení, k uvolňování hladkého svalstva, navracení a posílení vitality a zvýšení odolnoszi organizmu, k snadnějšímu hojení ran, k urychlení regeneračních procesů, ke správnému vývoji kostí, šlach a svalů mladých sportovců a zabránění nadměrnému opotřebení kloubů a šlach, mírnění stresu, depresí, neurózy, při chronické únavě, - jako prostředek zlepšující paměť, - při léčbě anémie, tuberkulózy, nechutenství, při kožních onemocněních a akné, při prevenci vzniku osteoporózy a při její léčbě, při léčbě neplodnosti mužů, stimulaci sexuální aktivity, při vysoké fyzické i psychické námaze. Má silné protizánětlivé účinky. Z tohoto důvodu ho doporučujeme i ženám.
UŽÍVÁ SE PŘI VÝŽIVĚ NEMOCNÝCH A VYČERPANÝCH - při získávání psychických sil nezbytných pro úspěšnou léčbu onemocnění - návratu a posílení vitality - snadnějšímu hojení ran - při farmakologické léčbě i u novotvarů a AIDS - zmírnění účinků chemoterapie, radioterapie (zamezení vypadávání vlasů po chemoterapii a následně urychlení jejich růstu) - ztrátě hmotnosti a při jejímu opětovnému získávání
PŘI SNÍŽENÍ ÚČINKŮ ALKOHOLIZMU - k regeneraci sil organizmu poškozeného alkoholizmem, narkomanií a nadměrným užíváním léků - zmírnění následků nadměrného požití alkoholu
PRO VYSOKÝ ŽIVOTNÍ KOMFORT OSOB VYŠŠÍHO VĚKU - zpomalení proces stárnutí - zachování svěžesti organismu i pokožky - osvěžení paměťi - posílení sebevědomí a psychiky - zachování dobrého zraku a sluchu - mírnění depresí, psychického vyčerpání, neuróze - udržení pevnosti kostí a síly svalů - při nespavosti
JAKO PŘÍRODNÍ AFRODIZIAKUM - při stimulaci sexuální aktivity člověka - regulaci činnosti hormonálních žláz - zvýšení sexuální kondice a její zachování po celý život - při impotenci, zvýšení libida a vitality - ke zvýšení tvorby a jakosti spermií - při léčbě neplodnosti mužů
JAKO PŘÍRODNÍ ANABOLIKUM - oblíbená součást jídelníčku tamních vrcholových sportovců pro vysoký obsah výživných látek získaly tyto byliny označení "přírodní anabolikum". - užívá se k rychlé a snadné regeneraci organizmus po namáhavém tréninku - sportující osoby snadněji zvládají fyzickou únavu a překonávají vyšší zátěže - užívá se ke zvýšení vytrvalosti, dodání energie organismu - podpoře rozvoje kostního a svalového systému sportovců - zmírnění stresu spojeného se závodní činností - zabránění nadměrnému opotřebení kloubů a šlach při trénincích - při zlepšení vývoje kostí, svalů a šlach.Čajová směs obsahuje: Achiote, Maca, Vrbovka, Maral a Ehinacea v optimálním poměru.

Léčivá liána - Zdravé klouby-Čajová směs se doporučuje proti všem druhům zánětů, čištění krve, při artritidách a revmatismu, při bolestech zad a na celkové posílení organizmu.Čajová směs obsahuje: Uňa de Gato, Manayupa, Marco, Vrbu, Břízu, Kaštan v optimálním poměru.
Tato čajová směs se doporučuje proti všem druhům zánětů, na čištění krve, při artritidách a revmatismu, při bolestech zad a na celkové posílení organizmu. Zajišťuje normální činnosti kloubů a svalů

Peruánský laskavec - Pevné cévy-Čajová směs se doporučuje pro očistu krve, očistu cévních stěn, posílení srdeční činnosti, upravení poměr hladiny cholesterolu, krevního tlaku a při cévních problémech dolních končetin.Čajová směs obsahuje: Sanguinaria, Achiote, Caihua, Kaštan, Kopřiva, Pupečník v optimálním poměru.
Čajová směs se doporučuje pro očistu krve, očistu cévních stěn, posílení srdeční činnosti, upravení poměr hladiny cholesterolu, krevního tlaku. Také při cévních problémech dolních končetin.Působí antioxidačně. Zvyšuje obranyschopnost těla, zajišťuje normální funkce oběhové soustavy, normální činnost kardiovaskulárního systému.

Sacha Inchi
olej lisovaný z plodů – ořechů – bohatý zdroj nenasycených mastných kyselin nezbytný pro zdraví život lidí. Obsahuje až 90% těchto kyselin. Takové množství není v žádných jiných semenech olejnatých rostlin.Má významné účinky na lidskou pokožku, mozek, srdce, trávicí trakt a metabolismus, v těhotenství, předchází nádorovým onemocněním... Zvyšuje kapacitu mozkových buněk, zlepšuje paměť, podporuje myšlenkové procesy, logiku a představivost. Zlepšuje činnost centrálního nervového systému. Pomáhá při demenci, depresi, stresu, únavě, nervovém i psychickém vyčerpání, nespavosti. Zlepšuje stav nemocných s chorobou Alzheimera a pomáhá při migrénách. Posiluje srdce a pomáhá udržet stálý krevní tlak, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá předcházet cévním onemocněním a onemocněním oběhového systému krve, srdečním infarktům a trombóze, zlepšuje krevní oběh. Předchází zácpám, pomáhá při redukčních dietách, reguluje hladinu krevního cukru a pomáhá při zánětech střev. Snižuje riziko revmatických onemocnění, zánětů kloubů, artrózy, vředových zánětů tenkého i tlustého třeba, zánětů průdušek a astmatu i zánětů plic.Je ideální potravinou pro těhotné ženy, usnadňuje správný vývoj plodu, má zásadní vliv na rozvoj nervových tkání plodu a správný vývoj mozku a nervového systému. Má pozitivní vliv na rozvoj dítěte v každém věku. Zpomaluje růst nádorových buněk a podporuje léčbu nádorů. Posiluje imunitní systém. Zpomaluje procesy stárnutí, předchází vypadávání vlasů, posiluje nehty. Předchází a pomáhá při léčbě ekzémů, lupénky. Snižuje hormonální problém žen. Pomáhá při hubnutí a udržení váhy.

Sangre de Drago - dračí krev
útlý vysoký strom. Po naříznutí šedavé hladké kůry vytéká tmavohnědě zbarvená pryskyřice (latex) jakoby strom "plakal". Podle barvy latexu získal i své jméno "Sangre de grado", "Dragon's blood" tedy "Dračí krev"
má silné účinky antivirové, antibakteriální, protiplísňové, hemostatické, protinádorové a tonizující. Posiluje imunitní systém a napomáhá regeneraci organismu. Urychluje hojení ran a chrání žaludeční sliznici. Doporučuje se v případě viróz dýchacích cest, oparů a zánětů jater, při průjmech různého původu. Je to pryskyřice, která se používá vnitřně i vně. Vnitřně při onemocnění žaludku a dvanáctníku, hepatitidě A i B, zánětech tenkého i tlustého střeva, průjmech, nadýmání a trávicích problémech. Zředěná ve vodě se používá k výplachům dutiny ústní při zánětech dásní, po extrakcích zubů, ke kloktání při angínách. Vně je užívána při bércových vředech, k regeneraci pokožky poškozené poraněním, popáleninách, při hemeroidech.
Vnitřně – choroby žaludku, dvanáctníku, zánětech tenkého i tlustého střeva, virových zánětech jater typu A,B a C, průjmech, trávicích problémech a nadýmání, pásovém oparu, virovém zánětu dýchacích cest, zánětech mandlí a ústní dutiny, chřipce a angíně.
Vně – zastavuje krvácení, chrání před infekcí, urychluje regeneraci tkáně, potírání při oparech, popáleninách, pokousání hmyzem, hemeroidech, urychluje hojení ran a popraskané kůže.
Kloktání a výplachy – 5 kapek do 1⁄2 dcl vody.
Pití vnitřně – začít 3 kapky denně a postupně zvyšovat dávku na max. 20 kapek denně zředěné vodou.
Vně potírání – Nanést kapku na hřbet ruky, rychlým třením vytvořit světlou pěnu a tu natřít v malém množství přímo na nebo do rány.Není vhodné pro těhotné a kojící ženy.

Sušené plody Aguaje
Palma Mauritia je amazonskými indiány Shipibo ale i jiných etnik nazývána "posvátný strom života" a to díky neuvěřitelné síle, ukryté v jejích plodech. Tyto plody obsahují látky podobné ženským hormonům. Již dávno se vědělo, že pravidelnou konzumací těchto plodů se ženské tělo vytvaruje do podoby naprosté dokonalosti. Plody palmy aguaje jsou ovšem schopné také léčit. Látky v nich obsažené dokážou odstranit u žen migrény, problémy s pletí, vypadávání vlasů, osteoporózu (řídnutí kostí), menstruační bolesti atd. Zázračná a legendární vlastnost plodů palmy Mauritia - schopnost formovat krásné tělo u žen - může být velmi dobře využita jako součást diet a prostředek velmi účinného snížení nadváhy. Jde o to, že během hubnutí je tuk v ženském těle přerozdělován tak, že je ukládán pouze na "správná místa".
Nedoporučujeme užívat ve velkém množství mužům, kvůli obsahu látek velmi podobným ženským hormonům.

Čajové směsi a ostatní produkty z Peru můžete objednávat na e-shopu www.mutual-help.eu
Achiote

Achiote

Achiote
Achocha

Achocha

Achocha
Altamisa

Altamisa

Altamisa
Canchalagua

Canchalagua

Canchalagua
Cuti-Cuti

Cuti-Cuti

Cuti-Cuti
Dulcamara

Dulcamara

Dulcamara
Flor de Arena

Flor de Arena

Flor de Arena
Graviola

Graviola

Graviola
Hercampuri

Hercampuri

Hercampuri
Chanca Piedra

Chanca Piedra

Chanca Piedra
Chuchuasi

Chuchuasi

Chuchuasi
Jergon Sacha

Jergon Sacha

Jergon Sacha
Maca

Maca

Maca
Manayupa

Manayupa

Manayupa
Maracuja

Maracuja

Maracuja
Muňa Muňa

Muňa Muňa

Muňa Muňa
Pasuchaca

Pasuchaca

Pasuchaca
Sangre de Grado

Sangre de Grado

Sangre de Grado
Sancha-inchi

Sancha-inchi

Sancha-Inchi
Tawari Amarilo

Tawari Amarilo

Tawari Amarillo
Ubos

Ubos

Ubos
Vilcacora

Vilcacora

Vilcacora
Wira-Wira

Wira-Wira

Wira-Wira
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one